PCQ OFFICE

  • 0732161255
  • ponyclubqld.com.au
  • Physical Postal
    Unit 3 , 14 Ashtan Place
    Banyo 4014, PO Box 293
    Northgate 4013

Contacts:

Membership Protection Information Officer: Melda McBeath     Mobile: 0409 636 724

PCQ ELECTED OFFICE BEARERS

POSITION NAME E-MAIL PHONE
President: Grant Lynham galynham@gmail.com 0409 053 986
Vice Presidents Tracey Camilleri camilleris@mcs.net.au 0418 778 023
Sarah Standen sarahstanden1@gmail.com 0418 726 831
Tonia Murtagh tonia@boxsells.com.au 0407 135 797
Geoff Thomson geoff.thomson@mgsgc.com.au 0407 116 441
Secretary: Jacob McLoughlin secretary@ponyclubqld.com.au 0420 243 639
Treasurer: Amber Bromiley treasurer@ponyclubqld.com.au 0416 013 081
Publicity Officer: Kirstie Olive publicity@ponyclubqld.com.au 0460 594 950

STATE CHIEF INSTRUCTORS PANEL

POSITION NAME PHONE
State Chief Instructor: Michael Carlson 0417 746 436
Deputy Chief Instructors: Raymond Stacey 0429 872 855
Tracey Camilleri 0418 778 023
Members: Lyn Coombe
Jan Morland
Grace Brodie
Di Elder
Carol Paterson
Sarah Standen
Ian Hobbs
Sue Bondfield
Rod Howard
Margaret Campbell
Raymond Kelly
Beryl Burkhardt
Jenny Murphy
Stacey Locastro
Megan Wray
Rachel Lornie
Bridgitte Bennett
Stephanie Commens
Danae O'Keeffe
Probationary: Gay Dempsey
Advisors: Kevin Kelly
Kay Keys
Bob Hickson
John Moffatt

REGIONAL DIRECTORS OF COACHING

REGION NAME PHONE
Southern Danae O'Keeffe 0419 792 051
Burnett Megan Wray 4157 6810
Northern Ian Hobbs 4777 2116
Western Gay Dempsey 0428 844 641
South East Rachel Lornie 5572 1334
Far North Sarah Standon 4067 6003
Central Jenny Murphy 4958 1533
Far West Di Elder 4675 4524
North West Heather Atherton 0408 844 300
Capricornia Heather Davidson 0428 341 311

Discipline Sub Committees

Dressage & Combined Training Sub-Committee

Each zone nominates one member to serve on the Dressage & Combined Training Sub-Committee.

Chairperson: Sarah Standon 0418 726 831
 Co-opted: Kay Paulsen 5543 2158
Secretary: Megan Wray 0402 470 616
Name Zone Phone number
Carmen Coombs 01 0427 029 662
Kirrily Rimmer 02 0421 214 330
Owanna Francisca 03 0419 711 769
Alice James 04 0411 248 209
Beryl Burkhardt 06 5483 3788
Megan Wray 07 0402 470 616
Leah Frohloff 08 0417 714 386
Heather Davidson 09
Penny Incledon 10
Dee-Ann Dunsworth 11 0407 467 737
Faye Hawke 15 0439 974 106
Julie Sheppard 18 0417 379 900
Annette Howarth 26 0413 023 802
Megan Hunt 27
Cindy Coggan 28 0427 177 049

Showjumping, Jumping Equitation Sub-Committee Contacts

Chairperson: Tracey Camilleri 0418 778 023
Technical Adviser: Jan Morland 5573 1334
Name Zone Phone Number
John Martin 01 0434 397 497
Jan Morland 02 0419 645 708
Christine Topalov 04 0424 245 377
Grace Brodie 05 0427 273 432
06
John Golchert 07 4159 9218
Leah Frohloff 08 0417 741 386
Lyn Coombe 09
Tracey Camilleri 10 0418 778 023
Jenny Murphy 15 0419 653 593
Ken Jensen 26 3204 0880
Kev Tomkins 27 4927 1545
Di Elder 28 0428 754 524

Horse Trials Sub-Committee Contacts

Technical Adviser: Geoff Thomson

Name Zone Phone Number
Rachel Ifield 01 0416 241 974
John Hughes 02 0407 370 422
Christine Topalov 04 0424 245 377
Kelly Sturgess 05 4776 3453
Tonia Murtagh 06
Lyndal Roos 07
Leah Frohloff 08 0417 714 386
Lyn Coombe 09
Tracey Camilleri 10 0418 778 023
Robert Mc Laughlan 11 4627 3432
Jacque Donaldson 15 0427 852 818
Barry Dossetto 26 0414 699 665
Grant Paddison 27
Di Elder 28 0428 754 524

Formal Gymkhana & Sporting Sub-Committee Contacts

Chairperson: Grant Lynham 0409 053 986
Technical Adviser: Grace Brodie 4627 3432
Name Zone Phone Number
Peter Tornabene 01 0412 879 136
Cheryl Morrison 02 0426 376 317
Pat Byrnes 03 5465 2452
Pat Lunney 04 0447 952 126
Gay Dempsey 05 4627 3432
Jodie Tincknell 06
Dave Strathdee 07 0429 426 917
Kasandra Peddler 08 0400 420 234
Lyn Coombe 09
Myra Robertson 10
Louisa Hick 11
Jo Gladman 15 0418 788 485
Leonie Lewin 18
Warren Keyes 26
Kareann Tamblyn 27 0419 684 593
Michael Shaw 28 0427 717 435

CAMPDRAFT Sub-Committee Contacts

Chairperson: Grant Lynham 0409 053 986
Technical Adviser: Grace Brodie 4627 3432
Name Zone Phone Number
Peter Tornabene 01 0412 879 136
Cheryl Morrison 02 0426 376 317
Pat Byrnes 03 5465 2452
Pat Lunney 04 0447 952 126
Gay Dempsey 05 4627 3432
Jodie Tincknell 06
Dave Strathdee 07 0429 426 917
Kasandra Peddler 08 0400 420 234
Lyn Coombe 09
Myra Robertson 10
Louisa Hick 11
Jo Gladman 15 0418 788 485
Leonie Lewin 18 0427 676 195
Warren Keyes 26
Kareann Tamblyn 27 0419 684 593
Michael Shaw 28 0427 717 435

MOUNTED GAMES Sub-Committee Contacts

Name Zone Phone Number
Julie Lynham 01 0422 378 990
02
Tegan Byrnes 03 5465 2452
Patrick Lunney 04 0447 952 126
Gay Dempsey 05 4669 4057
Andree Ravenscroft 06
Sue Golchert 07 4159 9218
Kasandra Pedler 08 0400 420 234
Lyn Coombe 09
Steve Robertson 10
Toni Coyne 15 049 581 470
Leonie Lewin 18 0427 676 159
Dianne Youles 26 0400 973 414
Sharyn Bean 27

Regional Directors of Coaching

REGION & PANEL CONTACT REGION & PANEL CONTACT
SOUTH EAST REGION
Zones: 1,2,3,26
Colour: Gold SOUTHERN REGION
Zones: 4,21,28
Colour: Purple
Rachel Lornie (RD) 01 Danae O’Keefe (RD) 0419 792 051
Tonya Stocker 5426 8499 Carol Paterson 4653 1359
Bridget Bennett 5573 2432 Rebecca Poole 0419 362 233
Jane Bell 5541 1455 Stephanie Commens (McKay) 0429 700 593
Erika Woodland 3374 2630 Alice James
Jan Morland 5573 1334 Tamara Bondfield 0411 248 289
Natalie Anstey 3886 7312 Raymond Stacey 0438 184 506
Michael Carlson 0417 746 436 0429 872 855
FAR WEST REGION
Zones: 12,13
Colour: WESTERN REGION
Zones:5,20
Colour: Emerald
Di Elder (RD) 4675 4524 Grace Brodie (RD) 4927 3432
Fax 4675 4632 Gay Dempsey Patsy Cameron
Helen McKeller 4654 9142 Patsy Cameron 4626 5452
Cara Condie 4655 0190 Di McIntyre 4669 4057
Stephen Shepherd 4665 5155
Edwina Keating 4627 3394
Mark Tully 4623 1118
BURNETT REGION
Zones 6,7,8,16;
Colour: Bright Red NORTH WEST REGION
Zones: 14,23,25
Colour: Black
Megan Wray (RD) 0402 470 616 Heather Atherton (RD) 4658 9370
Beryl Burkhardt (Deputy) 5483 3788 Penny Anderson 4658 2751
Barry Brunke 4122 2756 Ellen Fels 4746 7246
John Golchert 4159 9218 Tricia Bischel 4658 2512
Sue Golchert 0417 294 297 John Mawhinney 0429 922 422
Courtney Iker 0448 807 889 Rowena Murphy 0407 030 006
Judy Carsley 0419 768 597 Shauna Royes 4746 7666
Linda Page Bickley 0400 114 437 Carly Cox 0417 634 959
Christine Mumford 0437 730 711 Alison Read 0429 701 336
Joy Hamilton 4162 4536 Judy Glen 4658 2566
Liz Lawlor 0438 507 797
Leah Frohloff 0417 714 386
CENTRAL REGION:
Zones 15,10
Colour: Pale Blue CAPRICORNIA REGION:
Zones: 27,9
Colour:
Jenny Murphy (RD) 4958 1533 Heather Davidson (RD) 0428 341 311
Claudette Rolfe 4984 1278 Lyn Coombe 4997 1134
Tracy Camilleri 4954 0737 Niki Ryan 4934 1276
Kay Orr 4982 5124 Kevin Rosenberg 4927 2137
Helen Bayliss 0427 628 755 Ian Price 4934 1717
Jenni Smith 4935 9128 Carolyn Jutila 4987 7243
Fay Hawke 4958 1533
FAR NORTH REGION Colour: NORTHERN REGION Colour: Royal Blue
Sarah Standen (RD) 4067 6003 Ian Hobbs (RD) 4777 2116
Stacey Locastro 4063 2721 Kay Keys 5751 3093
Amelia Steblina 0481 184 016 Kevin Kelley 4776 3444
Les Adams 4093 2660 Raymond Kelley 0429 790 082
Julie Sheppard 0417 379 900

Our Sponsors

STATE PONY CLUBS